Tutaj jesteś:

Graffiti

Graffiti – zdobi czy szpeci? Jest przejawem artystycznego indywidualizmu czy wyrazem niszczycielskiego buntu? Czym tak naprawdę jest graffiti?

Większość osób nadal nie rozumie, czym jest street art. I trudno się temu dziwić. Patrząc na oszpecone murki, fasady domów, ciężko zapałać miłością do sztuki ulicznej. Zwłaszcza, gdy ta kojarzy się tylko z “podpisami” malowanymi przez wandali czy chuligańskimi hasłami pseudokibiców.

Tymczasem street art to pełnoprawna gałąź współczesnej sztuki, tworzona przez osoby, które śmiało można określić mianem artystów. Sztuki żyjącej w przestrzeni miasta, dostępnej za darmo, dla wszystkich. Nie każdy motyw wykonany sprayem na murze jest sztuką – niejednokrotnie graffiti staje się pretekstem do znieważenia pewnych powszechnych wartości, do ubliżania osobom publicznym, do obrażania, zwalczania przeciwników, do krzywdzenia wyznawców innej religii, zwolenników odmiennych poglądów, kibiców innego klubu.

Gierałtowicka młodzież została zaproszona do własnoręcznego stworzenia prac graficznych przy pomocy szablonu, pod czujnym okiem prowadzącego Dariusza Paczkowskiego. Dariusz Paczkowski to współzałożyciel grupy 3fala.art.pl. i współprezes Fundacji Klamra. Od 1987 roku tworzy graffiti i street art, jest zaangażowany społecznie w różne akcje ekologiczne, antyrasistowskie i inicjatywy non-profit.

Podczas dwudniowych zajęć, które miały miejsce 15 i 16 czerwca 2015r., uczestnicy projektu malowali tj. tworzyli graffiti na murkach okalających szkołę, które były zniszczone przez wandali. Takie graffiti wykonane na ścianach w przestrzeni publicznej zwiększa długotrwały efekt edukacyjny na całą lokalną społeczność. Realizacja zadania publicznego dała dodatkowe możliwości edukacyjne i poprawiła walory estetyczne terenu przyszkolnego. Poprzez udział w zajęciach uczestnicy poznali podstawy dobrych zachowań obywatelskich, dbania o swoje najbliższe środowisko, poszanowania mienia społecznego. Uczyli się także zasad pracy zespołowej. A wszystko w ramach niekonwencjonalnej kampanii społeczno-edukacyjnej „Mow@ Miłości”.