Tutaj jesteś:

Z niczego nie ma nic

Kolejny raz mury Gimnazjum nr 1 w Gierałtowicach gościły młodzież z naszej gminy, która pielęgnuje mowę ojców. Śmiało można powiedzieć, że gwara śląska przeżywa w ostatnich latach swój renesans. Co prawda już nie, jako codzienny język wszystkich mieszkańców, ale jako ważny regionalny relikt, warty zachowania ze względu na historię i tradycję. Jej główną siłą jest to, że budzi śmiech i bawi, a u starszych Ślązaków wywołuje nostalgię i sentyment.

29 maja 2015r. w konkursowe szranki przystąpili uczniowie z Paniówek, Przyszowic i Gierałtowic. Przygotowane przez nich teksty w żartobliwy sposób opowiadały o tradycjach kultywowanych na Śląsku, o codziennym życiu. Niektórzy uczniowie zaprezentowali utwory znanych polskich poetów przerobione na gwarę.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w osobach Pani Joanny Urbanik – działaczki Koła Gospodyń, autorki przepięknych kruszonek cieszących się dużym zainteresowaniem na różnych regionalnych konkursach, Pani Urszuli Kopernik-Mikołaj- wieloletniemu pedagogowi naszej szkoły oraz Pani Barbary Sobieraj – członkini Stowarzyszenia „ Lepsza Przyszłość”. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury udało się na obrady, podczas których przyznano następujące nagrody:

Kategoria Szkoła Podstawowa
I miejsce: Maja Bogacz
II miejsce: Paulina Kozik
III miejsce: Wiktoria Golec, Daniel Zubek

Kategoria Gimnazjum
I miejsce: Julia Krzysteczko i Julia Wilczek
II miejsce: Wiktoria Kostrz
III miejsce: Marek Cieluch
Damian Pastor i Marek Mrozek

Konkurs odbył się w ramach zadania publicznego ogłoszonego przez Urząd Gminy w Gierałtowicach.
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Stowarzyszenie „Lepsza Przyszłość”, PZU oraz Urząd Gminy w Gierałtowicach.